Uusimmat
Julkaistu 17.03.2025
EAKR-rahoitushaku keräsi maakuntaliittoon 27 hankehakemusta, haettava summa yli 7,3 miljoonaa euroa
Etelä-Savon maakuntaliiton avoinna ollut Euroopan aluekehitysrahaston (EAKR) rahoitushaku sulkeutui 14.3.
Rahoitushakuun lähetettiin yhteensä 27 hankehakemusta, joista 12 oli yhden toteuttajan hankkeita ja neljä ryhmähankkeita. Haetun rahoituksen kokonaismäärä oli reilut 7 miljoonaa euroa. Haettavana ollut rahoituksen kokonaismäärä on 4,5 miljoonaa euroa.
Päättyneestä rahoitushausta haettiin hankerahoitusta toimintalinjasta 1 ”Innovatiivinen Suomi” , toimintalinjasta 2 ”Hiilineutraali Suomi” ja toimintalinjasta 3 ”Saavutettavampi Suomi” .
Toimintalinjasta 1 haettiin noin 6,1 miljoonaa euroa, toimintalinjasta 2 noin 0,9 miljoonaa euroa ja toimintalinjasta 3 noin 300 000 euroa.
Hakemusten arviointi suoritetaan kevään aikana, ja hakijoihin ollaan yhteydessä arvioinnin valmistuttua.
Lisätietoja:
Ohjelmapäällikkö Pirjo Paananen
Etelä-Savon maakuntaliitto
P. 040 542 6140