Suoraan sisältöön

Alueellinen vanhus- ja vammaisneuvosto

Essoten kuntayhtymän alueelle on perustettu alueellinen  vanhus- ja vammaisneuvosto, joka muodostuu kuntien vanhus- ja vammaisneuvostojen edustajista.

Essoten alueellisen vanhus- ja vammaisneuvoston tehtävät

  • Toimii tiedon välittäjänä ikäihmisten ja vammaisten oikeuksien ja palvelujen saamiseksi.
  • Tekee esityksiä neuvonnan, ohjauksen ja palvelukoordinaattoritoiminnan järjestämiseksi.
  • Edellyttää ikäihmisten- ja vammaistennäkökulman huomioimista palvelujen tuottamisessa
  • Pitää esillä huolta haja-asutusalueella asuvien ikäihmisten ja vammaisten palvelujen tavoitettavuuden säilymisestä.
  • Seuraa palvelujen tuottamisessa esiintyviä epäkohtia ikäihmisten ja vammaisten näkökulmasta ja tekee esityksiä epäkohtien korjaamiseksi.
  • Hyvinvoinnin- ja terveydenedistämisen yhteistyö kuntien, yhdistysten ja kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.
  • Seuraa ja valvoo vammaispoliittisen ohjelman suunnitelmien toteutumista.

Tutustu Essoten alueelliseen vammaispoliittiseen ohjelmaan tästä 

Essoten alueellinen vanhus- ja vammaisneuvosto 2017-2021

Hirvensalmi vanhus- ja vammaisneuvosto
Hirvensalmi vanhus- ja vammaisneuvosto
edustaja Hannele Vitikainen hannele.vitikainen@essote.fi
Juva vanhusneuvosto
Juva vanhusneuvosto
edustaja Ulla Löppönen ulla.i.lopponen@gmail.com
Juva vammaisneuvosto
Juva vammaisneuvosto
edustaja Maire Puranen mairep@hotmail.com
Kangasniemi vanhus- ja vammaisneuvosto
Kangasniemi vanhus- ja vammaisneuvosto
edustaja Pentti Laitinen
edustaja Kirsti Lähteenmäki
Mikkeli vanhusneuvosto
Mikkeli vanhusneuvosto
edustaja Risto Korhonen risto.korhonen@ppf.inet.fi
Mikkeli vammaisneuvosto
Mikkeli vammaisneuvosto
edustaja (puheenjohtaja) Kauko Väisänen vaisanen.kauko@gmail.com
edustaja Leena Pekkanen leena.pekkanen@mantyharju.fi
Mäntyharju vanhusneuvosto
Mäntyharju vanhusneuvosto
edustaja Jorma Laesharju jorma.laesharju@gmail.com
Pertunmaa vanhus- ja vammaisneuvosto
Pertunmaa vanhus- ja vammaisneuvosto
edustaja Olavi Tolonen olavi.tolonen@pp1.inet.fi
Puumala vanhus- ja vammaisneuvosto
Puumala vanhus- ja vammaisneuvosto
edustaja (varapuheenjohtaja) Helvi Valtonen valtonen.helvi@gmail.com
edustaja Sirkku Moisio sirkkumoisio@lappeenrantalainen.com
Essote
Essote
edustaja Jaana Lopperi jaana.lopperi@gmail.com
sihteeri Päivi Meskanen paivi.meskanen@essote.fi